Zdroj: Trend Prime
Autor: rozhovor Jaroslav Havel
V nasledujúcich rokoch prejde veľká časť bohatstva do rúk žien. Elitné poradenské spoločnosti im už prispôsobujú na mieru svoje služby aj marketingové aktivity. Úspešní podnikatelia doteraz enormne navyšovali svoje bohatstvo najmä budovaním a rozvojom svojich firiem. Teraz prichádza čas, kedy bude pre ďalší rozvoj, ale aj pre udržanie hodnoty ich majetku kľúčová najmä efektívna a profesionálna správa ich majetku, hovorí Jaroslav Havel, riadiaci partner najväčšej česko-slovenskej advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS. Aké otázky riešia v súčasnosti slovenskí a českí miliardári a akú úlohu budú zohrávať pri odovzdávaní majetku v budúcnosti ženy?
Dnešná doba testuje pripravenosť obchodných modelov na významné hospodárske a geopolitické zmeny. Svetová i slovenská a česká ekonomika čelia vysokej inflácii, mnoho firiem sa stále vyrovnáva s následkami pandémie a v súčasnosti riešia hospodárske a obchodné dôsledky súvisiace s vojnou na Ukrajine a energetickou krízou. Logicky to má na mnoho firiem zásadné dopady a klienti sa tak v týchto nepredvídateľných podmienkach zaujímajú o to, ako v nich obstáť a fungovať.
Hlavný šok už pominul a podnikatelia museli v novej situácii začať fungovať. Mnohí z nich počítajú straty, ktoré budú v mnohých odvetviach značné, iní sa sústredia na zmeny v investičných stratégiách. Veľká časť najbohatších Slovákov a Čechov ale samozrejme naďalej bohatne. Zároveň všetci vnímajú, že Rusko je už neprijateľným obchodným partnerom, čo môže mnohých investorov odradiť. Všetkých bez výnimky sa zároveň dotýka sekundárny dopad konfliktu, čo sú práve energie a ich cena. Slovenských a českých miliardárov tak okrem dopadov energetickej krízy na jednotlivé odbory zaujíma aj téma oveľa dôslednejšieho oddelenia privátneho majetku od toho podnikateľského a jeho efektívnejšia ochrana. Zameriavajú sa tiež na geografické riadenie finančných rizík. Okrem toho riešia aj problémy, ktoré nesúvisia s konfliktom, ako je napríklad odovzdávanie podnikania z generácie na generáciu, motivácia kľúčových zamestnancov a v neposlednom rade výchova správcov majetku, čo je odbor, ktorý je v našom regióne zanedbávaný.
Tlak na digitalizáciu v akejkoľvek forme je v dnešnej dobe enormný. Aby firmy udržali krok s dobou, je nutné, aby mali povedomie o technologických inováciách, sledovali najnovšie trendy a naučili sa s nimi pracovať a strategicky ich využívať. Viac ako predtým je dnes dôležité monitorovať a analyzovať a efektívne využívať dáta. Tie sa v dnešných podmienkach môžu meniť zo dňa na deň. Inflácia, znovu aj ceny energií, dopady úverovej politiky centrálnej banky a ďalšie faktory hovoria prakticky do všetkých odvetví biznisu a menia podmienky niekedy aj z týždňa na týždeň. Pokiaľ chcete za týchto okolností obstáť, je potrebné sa rozhodovať na základe kvalitných analýz dát. Digitalizáciu a dátovú analýzu tak považujem za jedny z najdôležitejších faktorov, ako dnes udržať firmu na ceste k prosperite.
V čase pandémie významne rástol segment e-commerce, u neho ale pozorujeme posledné mesiace klesajúci trend. Súvisí to opäť so súčasnou situáciou, keď ľudia začínajú šetriť. Na druhej strane ale rastú technologické startupy v oblasti logistických softvérov s väzbou na e-commerce. Firmy tak hľadajú cesty k úspore vstupných nákladov, aby kompenzovali straty z poklesu tržieb. Rastúci trend zaznamenávame stále aj v technologických oblastiach a fintechu. Pri týchto odboroch očakávame rast aj v horizonte ďalších mesiacov.
Po divokých 90. rokoch sa naučili podnikatelia rozvíjať svoj biznis vo vyspelom trhovom prostredí, a to nielen v Česku a na Slovensku, ale stále úspešnejší sú aj vo svete. Zároveň nastáva čas, kedy sa generácia porevolučných podnikateľov, ktorí po roku 1989 vybudovali úspešné firmy, dostáva na vrchol produktívneho veku a veľmi akútne rieši, komu ich odovzdať. Mimoriadne inšpiratívna je pre mňa zároveň aj spolupráca s novou generáciou – mladou komunitou podnikateľov a startupistov. Sme s nimi pri našej práci v intenzívnom kontakte. Je to generácia, ktorá už bežne študovala a pracovala v zahraničí. Vyrástli z nich špičkoví odborníci s inovatívnymi nápadmi, ktorí majú svetové úspechy. V niektorých odboroch, najmä v IT, sú české alebo aj slovenské firmy skutočne na špičke a niektoré udávajú aj trendy vo svete.
V zahraničí sa už o presune bohatstva do rúk žien hovorí dlho. Je to téma pre elitné poradenské spoločnosti a finančné inštitúcie, ktoré ženám prispôsobujú na mieru svoje služby, produkty aj marketingové aktivity. Naša kancelária dlhodobo tieto zahraničné trendy sleduje, vyhodnocuje ich dopady a rad z nich implementuje v lokálnom prostredí. Rozhodli sme sa preto spracovať tento významný fenomén pre Česko a Slovensko. Očakávame totiž, že aj u nás v nasledujúcich rokoch dôjde k presunu nezanedbateľnej časti bohatstva do rúk žien. Vypracovali sme na to unikátnu štúdiu, ktorá otvára diskusiu, čo budú tieto zmeny znamenať nielen pre oblasť poradenských služieb, ale aj pre celú spoločnosť.
Ženy stále častejšie podnikajú, budujú úspešné firmy, presadzujú sa na čele firiem, vzdelávajú sa. Vďaka tomu navyšujú hodnotu svojho majetku, okrem toho mnoho z nich tiež majetok dedí po manželoch alebo rodičoch či získava na základe iných rodinných udalostí, napríklad pri rozvode. V rámci našej štúdie sme na základe detailnej analýzy majetkových a rodinných pomerov najbohatších Čechov a Slovákov a najväčších rodinných firiem zisťovali, ako by vyzeral tzv. náhly prechod majetku z generácie na generáciu podľa zákona. Hoci ide o čísla vypovedajúce len o konkrétnych obmedzených skupinách, náš model potvrdil, že by v krajnom prípade až 70 percent majetku mohlo prejsť v ďalšej generácii do rúk žien. Je preto určite nutné uvažovať o ženách ako o potenciálnych vlastníkoch nezanedbateľnej časti bohatstva. A to aj preto, že majú v porovnaní s mužmi špecifické potreby.
Podľa zahraničných štúdií aj našich skúseností ženy neinklinujú k rizikovým investíciám a uprednostňujú skôr konzervatívnejšiu ochranu kapitálu. Investujú dlhodobo a v súlade so svojimi cieľmi a názormi. Zohľadňujú napríklad vo svojich investíciách environmentálne alebo sociálne aspekty a podporujú aj ďalšie ženy. Mužom naopak nevadí pri investíciách riskovať a majú tendenciu klásť väčší dôraz na čistú efektivitu. Rozhodujú o investíciách na základe výkonnosti.
Pre mnoho žien už teraz je alebo v blízkej budúcnosti bude veľkou výzvou to, ako s vlastným majetkom nakladať, spravovať ho a rozhodovať o ňom. Zaoberáme sa ich špecifickými potrebami, či už ide o podnikateľky, manažérky alebo dedičky v ďalšej generácii podnikateľských rodín. Kontinuálne sa zvyšuje dopyt po profesionálnom zastupovaní v ženami riadenom podnikaní. Presun bohatstva smerom k ženám vnímame ako súčasť širšieho a v západnom svete známeho fenoménu transferu majetku od budovateľov k správcom.
Zatiaľ čo doteraz podnikatelia budovali veľmi úspešné firmy a v súvislosti s ich rastom enormne navyšovali svoje bohatstvo, ich nasledovníci, z ktorých v mnohých prípadoch to budú práve ženy, sa budú snažiť majetok udržať a ďalej ho úspešne spravovať tak, aby jeho výnosy dlhodobo zabezpečili rozširujúce sa rodiny. To zrejme nepovedie k tak silnému rastu firiem ako v skorých dobách jeho budovania, pretože cieľom skôr bude udržať hodnotu majetku, jeho výnos, zabezpečiť jeho konzervatívny rast a udržať vydobyté pozície. Efektívna správa nadobudnutého privátneho majetku sa tak bude viac zbližovať s trendom správy rodinných firiem prostredníctvom family office sústav spravovaných profesionálnym manažmentom. Kľúčovú kontrolnú úlohu bude mať samozrejme i naďalej rodina.
Jaroslav Havel
Riadiaci partner advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS. Venuje sa komplexnému poradenstvu v oblasti rozvoja a strategického riadenia veľkých rodinných a iných najvýznamnejších slovenských a českých súkromne vlastnených firiem, najmä plánovania následníctva a správe a ochrane majetku a investícií. V týchto oblastiach dlhodobo sleduje svetové trendy a implementuje ich na slovenský a český trh profesionálnych služieb. V roku 2008 v rámci kancelárie založil na česko-slovenskom trhu prvý špecializovaný tím zameraný na služby pre privátnych klientov, ktorí sa starajú o viac než 250 prominentných klientov a ich rodiny. Patrí k nim tretina najbohatších Slovákov a Čechov, najvýznamnejší slovenskí a českí podnikatelia, investori, vrátane mnohých úspešných žien. Kancelária sa ako prvá na českom a slovenskom trhu komplexne zameriava na otázky ženského nástupníctva, ktorým sa venuje detailne v štúdii NextŽeny.
O spoločnosti HAVEL & PARTNERS
HAVEL & PARTNERS s kanceláriami v Prahe, Bratislave, Brne, Olomouci, Ostrave a Plzni je s tímom 300 právnikov a daňových poradcov, cca 180 advokátov a celkom 500 spolupracovníkov najväčšou nezávislou právnickou firmou v strednej Európe. Poskytuje komplexné právne a daňové poradenstvo vo všetkých podnikateľských odvetviach. Kancelária má v súčasnej dobe celkom 3 000 klientov, medzi ktorých patria veľké medzinárodné spoločnosti, najvýznamnejšie slovenské a české firmy vrátane strategických štátnych podnikov a orgánov verejnej správy, ale aj stredné podniky, individuálni podnikatelia a investori. Od vzniku v roku 2001 kancelária každoročne ekonomicky rastie, v roku 2020 prvýkrát prekročili tržby celej skupiny hranicu jednej miliardy českých korún (v prepočte asi 40 miliónov eur). Podľa najprestížnejšieho globálneho ocenenia Chambers Europe je HAVEL & PARTNERS najlepšou kanceláriou na českom trhu (2020 – 2023). Kancelária je taktiež najúspešnejšou kanceláriou s najkomplexnejšími službami v Slovenskej republike aj v Česku podľa celkového počtu všetkých nominácií a titulov v rámci doterajších ročníkov súťaže Právnická firma roka (2008 – 2022). Na Slovensku získala kancelária v roku 2022 v tejto súťaži hlavnú cenu v kategórii medzinárodná advokátska kancelária, zároveň sa tretíkrát po sebe stala klientsky najobľúbenejšou kanceláriou (2020–2021) a získala i prvenstvo v kategórii Hospodárska súťaž. Už ôsmy rok je najžiadanejším zamestnávateľom medzi advokátskymi kanceláriami v Česku. Získala aj ďalšie ocenenia týkajúce sa značky či ekonomickej stability, napríklad je sedemnásobným držiteľom Czech Business Superbrands.