V rámci DLC Countdown č. 12, DLC Countdown č. 13 a DLC Countdown č. 14 sme si predstavili pojmy „aktívny predaj“ (ktorý je zacielený na konkrétnych zákazníkov) a „pasívny predaj“ (ktorý je reakciou na ich nevyžiadaný dopyt). V oblasti vertikálnych dohôd ide o ústredné pojmy, s ktorými pracujú takmer všetky distribučné modely.
Distribútori by v zásade mali mať možnosť uskutočňovať aktívne aj pasívne predaje podľa svojho uváženia. Práve preto nariadenie o blokových výnimkách („VBER“) považuje územné a zákaznícke obmedzenia za tzv. tvrdé obmedzenia hospodárskej súťaže. Aj tieto obmedzenia však v určitých prípadoch môžu byť zo zákazu protisúťažných dohôd vyňaté, a to pokiaľ slúžia na ochranu výhradných distribútorov, resp. v menšej miere selektívnych distribútorov.
Systém výhradnej distribúcie spočíva v tom, že dodávateľ pridelí určité územie alebo skupinu zákazníkov exkluzívne výhradnému distribútorovi. Ten je potom v tomto rozsahu chránený pred aktívnymi predajmi zo strany samotného dodávateľa či jeho iných odberateľov. Systém selektívnej distribúcie potom stojí na princípe, že sa dodávateľ zaviaže zmluvný tovar dodávať iba distribútorom vybraným na základe určitých objektívne stanovených kritérií. Títo distribútori potom môžu zmluvný tovar bez obmedzenia predávať koncovým zákazníkom. Musí im však byť zakázané predávať tovar ďalej neschváleným distribútorom.
Dodávatelia si môžu vybrať, či pri predaji tovaru využijú model výhradnej, selektívnej alebo voľnej (teda nevýhradnej a neselektívnej) distribúcie. Samozrejme môžu tieto formy distribúcie kombinovať tak, že na rôznych územiach zavedú iný distribučný systém.
Čo sa stane, ak sa dodávateľ rozhodne pre použitie „hybridného“ distribučného systému, v ktorom budú vedľa seba na rôznych územiach, resp. voči rôznym skupinám zákazníkov, fungovať výhradní aj selektívni distribútori? To sa dočítate v tomto vydaní DLC Countdown, v ktorom sa venujeme práve týmto situáciám a zmenám, ktoré so sebou prinesie novelizované VBER. Už teraz môžeme prezradiť, že tieto zmeny zabezpečia lepšiu ochranu jednotlivých distribútorov a symbiózu týchto distribučných modelov.
Podľa v súčasnosti platného VBER môžu byť výhradní distribútori chránení pred aktívnymi predajmi. To znamená, že ostatní distribútori dodávateľa sa nemôžu usilovať o predaje na exkluzívne pridelenom území, resp. exkluzívne pridelenej skupine zákazníkov.
Toto pravidlo sa uplatní aj vo vzťahu k „hybridným“ distribučným modelom. Podľa čl. 4 písm. c) VBER nemôže dodávateľ obmedzovať okruh zákazníkov, ktorým selektívni distribútori môžu predávať zmluvný tovar. Usmernenia o vertikálnych obmedzeniach však v bode 56 potvrdzujú, že dodávateľ môže svojim selektívnym distribútorom zakázať aktívny predaj na území, na ktorom bol vymenovaný výhradný distribútor.
Naopak to ale neplatí. VBER ani Usmernenia o vertikálnych obmedzeniach totiž selektívnym distribútorom neposkytujú akúkoľvek ochranu pred aktívnymi alebo pasívnymi predajmi zo strany ostatných distribútorov dodávateľa (výhradných ani neautorizovaných), ktorí pôsobia mimo územia vyhradeného na prevádzku systému selektívnej distribúcie.
Nové VBER zavádza právny rámec, ktorý pri použití „hybridných“ modelov distribúcie umožní ochranu selektívnych distribútorov pred výhradnými a nevýhradnými distribútormi a ochranu výhradných distribútorov pred selektívnymi distribútormi (systém obojsmernej ochrany).
Navrhované znenie právnej úpravy umožňuje dodávateľovi chrániť ním prevádzkovaný systém selektívnej distribúcie tým, že svojim (výhradným aj nevýhradným) distribútorom zakáže aktívne i pasívne predaje neschváleným distribútorom usadeným na území pre prevádzku tohto systému (čl. 4 písm. b) a čl. 4 písm. d) VBER). Rovnako ako doteraz potom dodávateľ bude môcť tiež chrániť ním prevádzkovaný systém výhradnej distribúcie, teda zakázať selektívnym distribútorom aktívne predávať zmluvný tovar na exkluzívne pridelenom území (čl. 4 písm. c) VBER).
V oboch uvedených prípadoch môže dodávateľ požadovať, aby výhradný, nevýhradný alebo selektívny distribútor preniesol obmedzenie predajov na svojich zákazníkov, ktorí uzavreli distribučnú zmluvu priamo s dodávateľom alebo od subjektu, ktorý získal od dodávateľa právo distribuovať zmluvný tovar.
Ukážme si to na situácii, v ktorej dodávateľ hodiniek zriadi v Slovenskej republike systém výhradnej distribúcie a vymenuje tu exkluzívne distribútora „A“. Vo všetkých ostatných členských štátoch EÚ však zmluvný tovar uvádza na trh prostredníctvom selektívnych distribútorov. Dodávateľ potom bude môcť požadovať, aby sa výhradný distribútor „A“ (a všetci jeho odberatelia) zaviazal, že na území štátov, na ktorých dodávateľ prevádzkuje systém selektívnej distribúcie, nebude zmluvný tovar aktívne predávať neautorizovaným distribútorom ani reagovať na ich nevyžiadaný dopyt. Týmto spôsobom bude selektívnym distribútorom zabezpečená ochrana pred neautorizovanými predajcami usadenými v iných štátoch. Súčasne potom môže dodávateľ zakázať všetkým svojim selektívnym distribútorom, aby hodinky aktívne predávali na území Slovenskej republiky, ktoré je exkluzívne pridelené distribútorovi „A“.
Podľa doterajšej právnej úpravy takéto nastavenie nie je možné. Výhradnému distribútorovi „A“ totiž teraz musia byť umožnené aktívne i pasívne predaje neautorizovaným distribútorom, ktorí sú usadení na území určenom na prevádzku systému selektívnej distribúcie. Dodávateľ nemá v tejto chvíli akúkoľvek možnosť svojich selektívnych distribútorov náležite ochrániť.
Nová právna úprava umožní podnikom efektívne využívať „hybridné“ distribučné systémy, ktoré budú kombinovať na rôznych častiach územia EÚ model výhradnej a selektívnej distribúcie. To im umožní pružne reagovať na ich biznisové potreby.
Významnou novinkou je pritom zavedenie možnosti ochrany selektívnych distribútorov pred aktívnymi alebo pasívnymi predajmi z území, na ktorých systém selektívnej distribúcie nie je prevádzkovaný. Ochrana výhradných distribútorov zostane zachovaná v rovnakom rozsahu.
Novo zavádzaná „obojsmerná ochrana“ výhradných a selektívnych distribútorov zodpovedá tomu, že sa Európska komisia v tejto oblasti rozhodla pre flexibilnejší prístup. Sledovaným cieľom pritom je, aby tieto distribučné modely mohli dobre fungovať vedľa seba. Efektivita nastavenia distribučného systému, ktorý bude zodpovedať požiadavkám VBER, tak už nebude podkopávaná tým, že dodávateľ na území EHP využíva rôzne distribučné modely.
Sme zvedaví, ako bude táto legislatívna zmena v praxi využívaná. Rovnako bude zaujímavé sledovať, ako budú podniky využívať ďalšie novinky, ktoré so sebou nová právna úprava v oblasti obmedzovania aktívnych či pasívnych predajov prinesie. Je len škoda, že nové Usmernenia o vertikálnych obmedzeniach neobsahujú akékoľvek príklady, ako by to v praxi mohlo vyzerať.
Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.
Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu (robert.neruda@havelpartners.cz) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.sk). Budeme vám radi k dispozícii.
NOVÁ PRÁVNA ÚPRAVA OBSIAHNUTÁ VO VBER BY MALA NADOBUDNÚŤ PLATNOSŤ 1. JÚNA 2022
Chcete sa dozvedieť viac? Zostaňte s nami…
Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.