Pojmy „aktívny predaj” a „pasívny predaj” sú neodmysliteľne spojené so súťažnou reguláciou vertikálnych dohôd. Aktívny predaj spočíva v tom, že distribútor cielene oslovuje určité skupiny zákazníkov alebo svoje predajné úsilie zameriava na konkrétne územia. Pasívny predaj je naopak reakciou na nevyžiadaný dopyt zákazníkov, na ktorých sa distribútor vôbec nezameriaval.
Nariadenie o skupinových výnimkách (VBER) pripúšťa výnimku zo zákazu aktívnych predajov, ktorá má chrániť výhradných distribútorov a ich predaje na exkluzívne pridelených územiach, resp. exkluzívne prideleným skupinám zákazníkov. Dôvodom sú zvýšené úsilie a investície, ktoré v súvislosti s ďalším predajom tovaru exkluzívni distribútori vynakladajú. Pasívne predaje, vrátane on-line predajov, však musia zostať vždy povolené.
Toto vydanie DLC Countdown sa zaoberá druhou z troch podmienok, ktorú je pri obmedzovaní aktívnych predajov potrebné dodržať. Ide o tzv. podmienku súbežného uloženia. Podmienkou exkluzivity sme sa už zaoberali v DLC Countdown č. 12. Poslednou podmienkou, ktorá sa týka zákazu obmedzovania predajov zákazníkom distribútora, sa budeme venovať v DLC Countdown č.14.
Podľa súčasnej právnej úpravy je obmedzovanie aktívnych alebo pasívnych predajov zásadne zakázané. Z tohoto pravidla však pri splnení prísnych podmienok existuje výnimka, ktorá súvisí s fungovaním systému výhradnej distribúcie. K jej použitiu však musia byť naplnené tri podmienky.
Druhou z týchto podmienok je, že dodávateľ je povinný uložiť rovnaké obmedzenia aktívnych predajov všetkým svojim odberateľom v rámci EHP. Ak teda dodávateľ určí výhradného distribútora pre Slovenskú republiku, ktorého chce chrániť pred ostatnými svojimi distribútormi v okolitých štátoch, bude musieť zákaz aktívnych predajov na slovenské územie uložiť všetkým svojim odberateľom v celej Európe. Teda nielen tým z Maďarska, Poľska, Rakúska alebo Českej republiky.
Odborne sa táto podmienka označuje ako podmienka súbežného uloženia.
Rozoberaná podmienka sa však nevzťahuje na samotných dodávateľov. Pre použitie skupinovej výnimky teda nie je nutné, aby sa dodávateľ zdržal aktívnych predajov na exkluzívne územie, ktorým je v našom príklade Slovenská republika. Požiadavka na súbežné uloženie zákazu aktívnych predajov sa totiž vzťahuje len na distribútorov, resp. ostatných odberateľov.
Zaujímavosťou je, že podmienka súbežného uloženia zákazu aktívnych predajov nevyplýva z VBER, ale stanovujú ju len Usmernenia o vertikálnych obmedzeniach.
Z dostupných návrhov novej právnej úpravy nie je príliš jasné, či podmienka súbežného uloženia bude aj naďalej platiť, alebo či bude vypustená.
Mohlo by sa totiž zdať, že Komisia zavedením novej definície „výhradnej distribúcie” od danej podmienky upúšťa. Súvisiace obmedzenia aktívnych predajov sa už totiž nevzťahujú na „všetkých ďalších odberateľov”, ale len na „ostatných odberateľov”. Niektoré ďalšie formulácie obsiahnuté v navrhovaných Usmerneniach k vertikálnym obmedzeniam však naznačujú, že by podmienka súbežného uloženia mohla platiť aj naďalej.
Odpoveď na otázku, či podmienku súbežného uloženia bude nutné dodržiavať aj podľa novej právnej úpravy, má značné praktické dopady. Na vyššie opísaný problém sme Komisiu upozorňovali už v našom Expertnom stanovisku, v ktorom sme sa zaoberali otázkami spojenými s ukladaním územných a zákazníckych obmedzení. Značné praktické problémy vnímame najmä v súvislosti s už existujúcimi distribučnými sieťami, ktoré sú prispôsobené súčasným pravidlám.
Nesplnenie podmienky súbežného uloženia vedie k tomu, že sa obmedzenie aktívnych predajov stáva tzv. závažným obmedzením, ktoré je bez ďalšieho zakázané. Vráťme sa k nášmu príkladu výhradného distribútora v Slovenskej republike. V ňom by bolo obmedzenie aktívnych predajov na slovenskom území uložené (niektorým) odberateľom v rozpore so súťažným právom, pokiaľ by ho dodávateľ zabudol zakotviť do distribučnej zmluvy uzatváranej s odberateľom pôsobiacim v Madride, Paríži alebo Miláne. To nedáva veľmi zmysel.
Hoci pre existenciu podmienky súbežného uloženia obmedzení aktívnych predajov nevidíme akýkoľvek ekonomický dôvod, považujeme za nevyhnutné, aby otázka jej existencie bola do budúcnosti vyjasnená. Musí byť zrejmé, či Komisia bude na dodržovaní tejto podmienky trvať, alebo nie. Veríme, že táto formulačná nejasnosť bude z nových Usmernení k vertikálnym obmedzeniam odstránená.
Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.
Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu (robert.neruda@havelpartners.sk) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.sk). Budeme vám radi k dispozícii.
CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC?
ZOSTAŇTE S NAMI … Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.