Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní: Novinky, ktoré ovplyvnia zamestnávateľov

21. 01. 2025

Autori: Ondřej Majer, Lucia Gáťová

Dňa 1. januára 2025 nadobudla účinnosť novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá prináša viaceré zmeny v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a sociálneho dialógu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami.

Kľúčovou zmenou je rozšírenie pokrytia odvetvových kolektívnych zmlúv na širší okruh zamestnávateľov v danom odvetví. Cieľom je zaistiť rovnaké podmienky pre zamestnancov pracujúcich v rámci podobných pracovných podmienok, bez ohľadu na veľkosť alebo typ zamestnávateľa.

Aké sú základné zmeny, ktoré novela prináša?

Zákonom č. 289/2024 Z. z., ktorým sa menia ustanovenia zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní, sa opätovne zavádza právna úpravu záväznosti tzv. reprezentatívnej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ktorá bola účinná do 31.03.2021.

Zároveň sa ňou vykonáva Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2041 o primeraných minimálnych mzdách v EÚ, súčasťou ktorej je aj úprava nástrojov pre podporu kolektívneho vyjednávania. Kolektívne vyjednávanie na odvetvovej a medziodvetvovej úrovni je podľa smernice základným prvkom na dosiahnutie primeranej ochrany zamestnancov formou minimálnej mzdy, a preto ho treba podporovať a posilňovať.

Pod reprezentatívnou kolektívnou zmluva vyššieho stupňa sa má rozumieť zmluva medzi zástupcami zamestnávateľov a odborov, ktorá sa vzťahuje na všetkých zamestnávateľov a zamestnancov v danom odvetví. Zmluva má byť základným nástrojom kolektívneho vyjednávania a riešenia pracovných podmienok na úrovni vyššej ako podnikovej, pričom má záväznosť pre všetkých zamestnávateľov a zamestnancov v danom sektore. Výnimku zo záväznosti budú spĺňať zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú menej ako 20 zamestnancov alebo ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov.

Po uzavretí kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa sú zmluvné strany povinné oznámiť Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR jej uzatvorenie. Splnenie podmienok reprezentatívnosti v príslušnom odvetví sa overuje v tripartitnej komisii, a ministerstvo následne zverejňuje oznam o uzatvorení zmluvy v Zbierke zákonov SR. V takom prípade sa zmluva rozšíri na celé odvetvie.

Zamestnávateľ v odvetví alebo v časti odvetvia, v ktorom bola reprezentatívna kolektívna zmluva vyššieho stupňa uzatvorená, ju musí plniť, okrem zamestnávateľov, ktorí spadajú pod výnimky.

Aký bude mať novela dopad na zamestnávateľov?

Povinnosti zamestnávateľov spojené s kolektívnym vyjednávaním a implementáciou nových pravidiel sa môžu zvýšiť. Pre zamestnávateľov bude zmena zavedená novelou znamenať potrebu dôkladne sledovať legislatívne zmeny, prispôsobiť svoje interné procesy novým požiadavkám a zabezpečiť súlad s aktualizovanými predpismi v oblasti kolektívneho vyjednávania.

Implementácia novely bude vyžadovať spoluprácu medzi zamestnávateľmi, zamestnancami a odbormi, no prináša potenciál na zlepšenie pracovných podmienok a posilnenie sociálneho dialógu. Zamestnávateľom sa odporúča včas sa pripraviť na implementáciu zmien, aby zabezpečili ich hladký príchod do praxe.

S čím Vám môžeme pomôcť?

V prípade, že potrebujete pomoc s aplikáciou novej legislatívy, neváhajte nás kontaktovať.

Ponúkame:

  • Monitoring zmien a zverejnených kolektívnych zmlúv;
  • Právne poradenstvo a podporu pri kolektívnom vyjednávaní;
  • Audit a revíziu pracovnoprávnej dokumentácie a implementáciu opatrení na mieru.

Orientácia v novej legislatíve môže byť náročná. Radi posúdime, čo sa Vás týka, a skontrolujeme nastavenie Vašich procesov. Radi s Vami prejdeme všetky detaily, posúdime, či sú Vaše súčasné nastavenia v súlade s legislatívou, a poradíme Vám, ako na zmeny efektívne reagovať.

Kľúčové kontakty

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2025 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross