O finančných a majetkových záležitostiach celej domácnosti rozhoduje samostatne pätina žien a dvakrát viac mužov. 35 % ľudí rozhoduje o týchto otázkach v rodine spoločne. Ženy majú častejšie pri rozhodovaní o investíciách a majetku zmiešané pocity. Pätina ich uviedla, že sú dokonca neisté a cítia obavy. Na druhej strane štvrtina žien rozhoduje o majetku s istotou a prehľadom. Tradičné rodové stereotypy a nerovnosti v oblasti majetku tak postupne miznú. Ženy sú stále bohatšie a úspešnejšie, aktívnejšie sa zapájajú do správy rodinného bohatstva a naďalej ho zhodnocujú a rozvíjajú. Inklinujú pritom ku konzervatívnym investíciám, ktoré sú v súlade s ich hodnotami a cieľmi. Zistil to prieskum v rámci projektu NextŽeny , ktorý medzi respondentmi s nadpriemernými príjmami realizovala advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS a spoločnosť RSM CZ v spolupráci s výskumnou agentúrou Ipsos. Medzinárodným partnerom projektu je spoločnosť UBS.
Muži sa dvakrát častejšie než ženy sami starajú o finančné a majetkové záležitosti celej domácnosti (40 % mužov), zatiaľ čo o financiách a majetku celej rodiny sama rozhoduje pätina žien (20 %). Ženy najčastejšie uvádzali (39 %), že v domácnosti riešia financie a majetok s niekým spoločne. Na druhej strane o financiách a rodinnom majetku rozhoduje spoločne s niekým aj zhruba tretina mužov (32 %).
Štvrtina žien sa domnieva, že rozhodujúce slovo majú v majetkových otázkach s partnerom obaja spoločne, zhruba pätina žien si ale myslí, že o financiách a majetku nakoniec rozhoduje partner. V porovnaní s globálnymi číslami štúdie UBS (Women and Investing , 2022), keď väčšina vydatých žien uvádzala, že nechávajú svoje finančné rozhodnutia na manželovi, majú ale české ženy väčšie tendencie zapájať sa do rozhodovania či tieto záležitosti riešiť priamo samy.
„Tradičné rodové stereotypy a nerovnosti v oblasti majetku postupne miznú. Viac ako inokedy predtým majú páry a rodiny tendenciu pristupovať k finančným a majetkovým otázkam ako k partnerskej úlohe, v ktorej sa obaja partneri aktívne zapájajú a často spoločne hľadajú najlepšie riešenie pre rodinu. U mužov ale stále vnímame väčšie sebavedomie a tendenciu prisudzovať si rozhodujúce slovo,“ komentuje to David Neveselý, partner advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS. U ľudí, ktorí o majetku rozhodujú v domácnosti spoločne, totiž bezmála 70 % mužov uviedlo, že vo finále rozhodujú práve oni. Ženy si prisúdili rozhodujúce slovo len v 45 %.
Muži aj ženy vo chvíľach, keď rozhodujú o financiách a majetku, cítia najčastejšie zodpovednosť (76 %). Zhruba štvrtina žien aj mužov pritom rozhoduje s istotou a prehľadom. „ Ženy aj muži majú v dnešnej dobe úplne rovnocennú mieru dostupnosti finančnej gramotnosti a vzdelania v oblasti financií. Znalosť finančných nástrojov, schopnosť čítať trh a porozumieť rizikám a výnosom prispievajú k ich sebaistote. Pozorujeme u nich tak rovnocennú tendenciu rozhodovať s väčšou istotou a prehľadom. Muži i ženy si zároveň uvedomujú, že ich rozhodnutie o financiách a majetku môže mať vplyv na ich vlastnú finančnú stabilitu a budúcnosť. Pri rozhodovaní o financiách a majetku je preto zodpovednosť kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje ich individuálne finančné a investičné správanie,” uvádza riadiaca partnerka poradenskej spoločnosti RSM Czech Republic Monika Marečková.
Stále ale existuje skupina investorov, ktorí nie sú v otázkach financií až tak sebavedomí. U pätiny žien tieto situácie vyvolávajú neistotu a obavy, čo je trikrát častejšie ako u mužov. Ženy tiež majetkové otázky viac stresujú. Najviac znepokojujú tieto situácie mladé ženy do 34 rokov (42 %), s rastúcim vekom potom u žien obavy klesajú. Častejšie sa cítia neistí aj slobodní investori (29 %) a ľudia, ktorí nerozhodujú o financiách sami, ale spoločne s niekým (28 %).
Najčastejšie ženy aj muži portfólio svojich investícií rozdeľujú a časť prostriedkov investujú konzervatívne, teda do investícií s nižším rizikom a výnosom a časť do rizikovejších oblastí s vyšším výnosom. Túto stratégiu volí 68 % mužov a 45 % žien. U žien ale existuje ešte druhá a početne takmer rovnako významná skupina (40 %), ktorá investuje celé portfólio konzervatívne, teda do oblastí s nižšou mierou rizika. U mužov takto uvažuje len 23 % investorov.
„Ženy častejšie preferujú investície, ktoré sú preverené a majú dlhodobú úspešnosť. Kladú väčší dôraz na bezpečnosť a stabilitu a chcú mať istotu, že ich investície sú chránené pred výraznými stratami. Ženy sa navyše, čo sa týka investícií, s vekom viac osmeľujú a získavajú istotu, zatiaľ čo muži s vekom dávajú väčší dôraz na menšie riziko,“ opisuje David Neveselý z HAVEL & PARTNERS.
Konzervatívne investovanie preferujú najčastejšie investorky s majetkom vo výške 5 – 20 mil. Kč (46 %) a tiež investorky vo veku 35 – 44 rokov (47 %). Postupne s vekom sa stratégia mení a investorky staršie ako 55 rokov (67 %) potom častejšie svoje portfólio diverzifikujú. U mužov je to presne naopak. S vekom u nich klesá preferencia diverzifikovaného investovania a prikláňajú sa skôr ku konzervatívnym investíciám.
Česi všeobecne podľa prieskumu neholdujú investíciám iba do rizikových produktov, ktoré má 2 % investorov a investoriek. Celých 8 % ľudí dokonca neinvestuje vôbec, pričom ženy sú to dvaapolkrát častejšie ako muži.
Ženy chcú investíciami chrániť svoje prostriedky pred znehodnotením a zabezpečiť sa na starobu. Podobne to majú aj muži. Dôležitá je pre obe skupiny aj motivácia zabezpečiť rodinu. Podľa prieskumu pritom muži pociťujú zodpovednosť za finančné zabezpečenie svojej rodiny častejšie, je ich 72 %, teda o 19 % viac ako žien, a investovanie je pre nich jedným z nástrojov, ktorým sa snažia zabezpečiť budúcnosť svojich blízkych .
Ženy majú podľa štúdie UBS (Women and Investing, 2022) všeobecne tendenciu uprednostňovať znižovanie rizika a pozitívny dopad svojich investícií. Menej často menia svoj investičný profil pri volatilite, sú disciplinovanejšie a investujú v súlade so svojimi cieľmi. Zatiaľ čo muži majú tendenciu prikladať väčšiu váhu čistej výkonnosti a rozhodujú o investíciách na základe historických výsledkov. Podľa prieskumu NextŽeny majú muži častejšie investície aj ako svoj vedľajší príjem alebo investujú, pretože ich to jednoducho baví a prináša im to osobné uspokojenie.
Muži aj ženy najčastejšie ukladajú peniaze na sporiace účty (82 %), tri štvrtiny ľudí si tiež sporia na dôchodok. Viac ako 70 % z nich ale necháva peniaze aj len tak na bežnom účte. V tom všetkom sa ženy od mužov nelíšia. Viac ako polovica respondentov bez rozdielu pohlavia tiež využíva konzervatívne investičné fondy.
Populárne sú u Čechov najmä nehnuteľnosti. 85 % ľudí ich označila za oblasť, ktorej investične veria. Aktuálne využíva nehnuteľnosť ako investíciu 75 % mužov a o 17 % menej žien. Do budúcnosti by sa ale ich počet mal zvýšiť, tretina žien totiž v prieskume uviedla, že chce do nehnuteľností investovať v budúcnosti.
„Ženy stále častejšie investujú do nehnuteľností prostredníctvom priamych investícií. Na základe nedávneho prieskumu muži oveľa častejšie uvádzajú ako svoj primárny spôsob investovania do nehnuteľností realitné investičné fondy, zatiaľ čo ženy zase častejšie uprednostňujú prenájom nehnuteľností. Údaje ukazujú,že sa zmenšuje rozdiel medzi pohlaviami v oblasti kúpy nehnuteľností k prenájmu, stále viac žien sa stáva prenajímateľkami a rozširuje svoje portfóliá nehnuteľností,“ hovorí Emma Wheeler, Head of Women’s Wealth zo spoločnosti UBS.
Investorky sa v porovnaní s mužmi naopak podľa prieskumu NextŽeny menej častejšie púšťajú do investícií do akcií. Tie využíva zatiaľ len 38 % žien, zatiaľ čo u mužov je to 64 %. Aj tu by sa ale do budúcnosti mohol rozdiel medzi pohlaviami znížiť, pretože 22 % žien plánuje akcie ako investíciu využiť.
Rozdiel medzi pohlaviami je badateľný aj pri rizikových investičných fondoch. Investuje do nich iba pätina investoriek, zatiaľ čo u mužov je to 44 %. A ženy tiež menej ukladajú aktíva do dlhopisov (29 % u žien vs. 39 % u mužov). Iný pohľad majú investori a investorky aj na kryptomeny. Tie vlastní aktuálne pätina investorov, ale len 8% investoriek. Podľa výsledkov prieskumu sa navyše zdá, že v nasledujúcom období tieto čísla ani nijako výrazne neporastú. Do kryptomien neplánuje investovať 84 % žien ani 71 % mužov.
Najväčšiu dôveru majú Česi v investície do nehnuteľností. Viac ako polovica investorov a investoriek podľa prieskumu NextŽeny veria tiež technológiám, pričom muži preferujú túto oblasť častejšie, verí jej 62 %, čo je o 18 % viac ako žien. A podobne je tomu aj pri inováciách, tie označuje za perspektívne o 14% viac mužov ako žien. Investori v porovnaní s investorkami tiež viac inklinujú k oblasti farmácie a zdravotníctva, surovín, automotive alebo ich takmer trikrát viac dôveruje kryptomenám.
Ženy naopak za perspektívne oblasti označujú investície, pokiaľ sú v súlade s ich hodnotami a vidia v nich spoločenský prínos. V porovnaní s mužmi preto viac veria investíciám do vzdelávania alebo udržateľnosti.
Poradenské služby v otázkach majetku a financií využíva v súčasnosti 45 % ľudí. O niečo viac žien ako mužov. Ich poradcovia sú v drvivej väčšine muži. Poradkyňu – ženu má tretina žien, ale len pätina mužov. Ženy teda zverujú ženám tieto záležitosti častejšie ako muži.
61 % investorov a investoriek sa pri správe majetku a riešení financií snaží spoliehať na seba, ale na poradcov sa obracia vo chvíli, keď rieši zložitejšie záležitosti a dlhodobejšie finančné rozhodnutia. Ženy si častejšie než muži nechávajú radiť v oblasti finančných investícií, vrátane investícií do konzervatívnych fondov, a vyhľadávajú poradcov aj pri investíciách do rizikových fondov či sporenia na dôchodok. Obracajú sa pritom spravidla na finančných poradcov alebo odborníkov v bankách či poisťovniach.
„Ženy oceňujú odborné poradenstvo viac ako muži. Stále častejšie sa tak na nás tie, ktoré sú úspešné v podnikaní, obracajú s potrebou plánovať a organizovať správu svojho majetku a múdro investovať. S poradcami riešia nielen investičné stratégie a plány, ale záujem majú aj o sprostredkovanie diskusií a realizácie plánov nástupníctva,“ upozorňuje Monika Marečková z RSM Czech Republic .
Muži najčastejšie s poradcami konzultujú investície do konzervatívnych aj rizikových investičných fondov a finančné investície všeobecne. Častejšie ako ženy sa radia aj ohľadom investícií do akcií. Spoliehajú sa pritom podobne ako ženy na rady finančných špecialistov či poradcov v bankách a poisťovniach. Oproti ženám ale výrazne častejšie riešia majetkové a finančné záležitosti aj s obchodnými partnermi. Radu od nich žiada viac ako tretina mužov (36 %), ktorí vo financiách nespoliehajú iba na seba.
Iba 10 % respondentov má stabilný tím poradcov alebo vlastnú family office, s ktorými pravidelne diskutuje majetkové a finančné záležitosti. „Ženy sú v tomto ohľade výrazne otvorenejšie, rady pracujú s niekoľkými oponentnými názormi, než vyberú tú najvhodnejšiu cestu, a vzhľadom na to, že sa vzorka týkala vysokopríjmových skupín, do budúcnosti by som očakávala vyššie percento ľudí, ktorí budú využívať stabilný tím poradcov, či family office,“ uvádza Monika Marečková z poradenskej spoločnosti RSM Czech Republic.
Skoro každý druhý respondent (47 %) má pre nečakané udalosti preventívne pripravené pravidlá a rieši, čo bude s jeho majetkom a financiami. Nepatrne viac sa na túto situáciu pripravujú muži. Žien je zhruba o 8,5 % menej.
Štvrtina ľudí má pravidlá spísané v jednom dokumente, častejšie sú to muži. Ďalšia zhruba tretina má síce pripravené kroky, nemá ich ale zhromaždené na jednom mieste. Takto to zase častejšie riešia ženy. 10 % mužov a 5 % žien má potom pre nečakané udalosti pripravené sofistikované pravidlá v rámci funkčnej rodinnej kancelárie.
Skoro 80 % ľudí, ktorí sa na nepriaznivé udalosti preventívne pripravujú, riešilo otázku zabezpečenia budúcnosti rodiny a vie, ako budú v takýchto situáciách pokryté potreby detí a blízkych. 60 % potom preventívne pravidlá diskutovali priamo aj s príbuznými, ktorí tak vedia, čo sa následne stane s majetkom a financiami. „Na druhej strane samotná diskusia s rodinou rieši túto tému len sčasti a treba myslieť na to, aby boli pravidlá najlepšie spísané a upravené komplexne a v súlade s právom. Jedine tak sa dá predchádzať nepríjemným situáciám a sporom v rodine, ktoré majú mnohokrát vo chvíľach, keď sa začne riešiť rozdelenie alebo presun rodinného majetku medzi príbuznými, negatívny vplyv na rodinné vzťahy,“ upozorňuje David Neveselý.
Prieskum spoločnosti UBS (Women and investing – Planning for your legacy, 2023) ukazuje, že viac žien než mužov tvrdí, že by im diskusia o plánoch ohladom dedičstva uľahčil odborník, napríklad klientský poradna alebo privátny správca majetku (55 % vs. 49 %).
Z prieskumu NextŽeny pritom tiež vyplynulo, že otázku, čo bude s ich alebo rodinným majetkom napríklad v prípade dedičstva, polovica respondentov zatiaľ vôbec neriešila. Z nich viac ako polovica (52 %) počíta s tým, že do budúcnosti chcú tieto pravidlá pripraviť, či už sami, alebo v spolupráci s poradcami. Pätina ľudí však nechce túto otázku riešiť ani do budúcnosti.
Vzorka a metodológia prieskumu NextŽeny
V prieskume zodpovedali klienti a obchodní partneri advokátskej kancelárie HAVEL & PARTNERS a spoločnosti RSM Czech Republic. Zapojilo sa do neho 348 ľudí, z toho 143 žien (41 %) všetkých vekových skupín. Ide o bonitnú skupinu klientov najčastejšie z radov majiteľov či spolumajiteľov firiem či vrcholového a stredného manažmentu a s majetkom dosahujúcim až stovky miliónov korún. Prieskum, zber dát a ich vyhodnotenie vykonala výskumná agentúra Ipsos. Prieskum sa uskutočnil v máji 2023 prostredníctvom metódy CAWI. Za každý vyplnený dotazník prispela advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS 200 Kč na neziskovú organizáciu Dejme dětem šanci a spoločnosť RSM podporila rovnakou čiastkou za dotazník prevádzku Centra Paraple.