Dodávatelia si vo svojich distribučných dohodách často dohodnú konkurenčné doložky. Ich cieľom je obmedziť nezávislého distribútora tak, aby nevyrábal či nepredával konkurenčné výrobky, teda rovnaký druh tovaru, ktorý je predmetom distribučnej dohody (tzv. zmluvné výrobky).
Ukážme si to na príklade. Distribútor je menovaný za predajcu vysávačov značky A (zmluvné výrobky). V konkurenčnej doložke uzatvorenej medzi dodávateľom a predajcom môže byť upravené, či je distribútor oprávnený (a ak áno, tak v akom rozsahu) vyrábať alebo predávať vysávače konkurenčných značiek.
Takéto konkurenčné doložky nie sú vždy protisúťažné (napr. pokiaľ sú uzatvorené v rámci franšízovej dohody). Vo väčšine prípadov však dohodnutie konkurenčnej doložky k narušeniu súťaže povedie. Ak si zmluvné strany chcú byť isté, že súťažné právo konkurenčnú doložku nezakazuje, je dobré si overiť, či sa na ňu vzťahuje bloková výnimka (VBER).
V súčasnosti platné znenie VBER rozlišuje dva druhy konkurenčných doložiek:
Bloková výnimka sa na konkurenčné doložky (či už ide o single branding alebo pravidlo 80 %) obsiahnuté v distribučných dohodách uplatní len vtedy, pokiaľ takýto záväzok nie je dohodnutý na dobu dlhšiu ako päť rokov. Toto pravidlo má jednu výnimku, a to ak distribútor predáva zmluvný tovar v obchodných priestoroch alebo na pozemkoch vlastnených dodávateľom. Vo všetkých ostatných prípadoch je nutné všeobecné pravidlo obmedzujúce dobu trvania konkurenčnej doložky dodržiavať.
Bloková výnimka sa teda neuplatní, ak je konkurenčná doložka:
Zmyslom tohto pravidla je, aby sa distribútor mohol vždy po uplynutí (najdlhšie) piatich rokov rozhodnúť, či s konkurenčnou doložkou bude súhlasiť aj pre ďalšie obdobie. Inými slovami, konkurenční výrobcovia vysávačov musia mať najmenej raz za päť rokov príležitosť presvedčiť distribútora, aby predával ich tovar.
Súčasný návrh novej právnej úpravy počíta s tým, že doterajší režim konkurenčných doložiek zostane po 1. júni 2022 v podstate bezo zmien. Príslušné pravidlá sa budú aj naďalej vzťahovať tak na single branding, ako aj na pravidlo 80 %. Podmienkou uplatnenia VBER bude aj naďalej skutočnosť, že konkurenčná doložka bude dohodnutá na dobu určitú neprevyšujúcu päť rokov.
Návrhy nových Usmernení o vertikálnych obmedzeniach však prinášajú významnú zmenu, a to možnosť automatického predĺženia záväzku prostredníctvom konkludentného súhlasu strán.
Konkurenčná doložka môže byť nad rámec piatich rokov automaticky predĺžená, ak je distribútorovi umožnené po uplynutí päťročného obdobia skutočne zmeniť dodávateľa zmluvného tovaru. Distribútor teda musí mať možnosť ukončiť spoluprácu s dodávateľom v rozumnej výpovednej lehote a za primeraných nákladov. Za neprimerané náklady by sa podľa návrhu Usmernení o vertikálnych obmedzeniach napr. považovalo, ak by dodávateľ v dôsledku ukončenia spolupráce vyhlásil pôžičku poskytnutú distribútorovi za splatnú.
Doterajší režim VBER, ktorý dopadá na konkurenčné doložky, sa po 1. júni 2022 výrazne nezmení. Na využitie blokovej výnimky bude aj naďalej potrebné, aby konkurenčná doložka bola dohodnutá na dobu určitú neprevyšujúcu päť rokov.
Uplatňovanie maximálnej doby trvania však zrejme bude pružnejšie než doteraz. Dohodnutie automatického predĺženia konkurenčnej doložky po uplynutí päťročného obdobia sa už nebude považovať za tzv. vylúčené obmedzenie, ktoré by uplatnenie blokovej výnimky vylučovalo. Distribútor však bude musieť mať možnosť sa automatickému predĺženiu konkurenčnej doložky efektívne vyhnúť tým, že si dohodne nové obchodné podmienky alebo že za primeraných podmienok distribučnú dohodu vypovie.
Zakotvenie tejto dodatočnej flexibility zdanlivo zavádza rozdielny režim pre konkurenčné doložky podľa toho, či sú dohodnuté na dobu neurčitú alebo na dobu určitú s možnosťou automatického predĺženia. Na prvú kategóriu konkurenčných doložiek by sa bloková výnimka ani naďalej nevzťahovala, zatiaľ čo na druhú pri splnení určitých podmienok áno.
My však nevidíme logický rozdiel medzi distribučnou dohodou dohodnutou na dobu neurčitú, ktorú možno vypovedať v rozumnej výpovednej lehote a za primeraných nákladov, a situáciou, v ktorej sa možno za rovnakých podmienok vyhnúť automatickému predĺženiu konkurenčnej doložky dohodnutej na dobu určitú. Veríme, že tento zjavný rozpor bude v konečnom znení novej právnej úpravy odstránený. Z rovnakého dôvodu by bolo vhodné, aby táto nová možnosť bola zakotvená priamo vo VBER, ktoré je právne záväzné, a nielen v sprievodných Usmerneniach o vertikálnych obmedzeniach.
Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.
Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu (robert.neruda@havelpartners.cz) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.sk). Radi vám budeme k dispozícii.
Chcete sa dozvedieť viac? Zostaňte s nami….
Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.