„Dvojaká rola“ obchodných zástupcov

18. 01. 2022

O ČO IDE?

V posledných rokoch sa stále častejšie stretávame s tým, že podnikatelia na uvádzanie svojho tovaru na trh využívajú kombináciu nezávislej distribúcie a obchodného zastúpenia. Podľa povahy tovaru alebo typu zákazníkov môže ísť najmä o situácie, v ktorých dodávateľ požiada svojho obchodného partnera, aby pre neho bol súčasne nezávislým distribútorom aj obchodným zástupcom. Obchodný partner potom plní dvojakú rolu.

Ukážme si to na konkrétnom príklade. Dodávateľ kuchynských spotrebičov dlhodobo predáva väčšinu svojho tovaru prostredníctvom nezávislých distribútorov. Potom sa rozhodne, že na trh uvedie inovatívny model digestora, pri ktorom si však chce zachovať väčšiu kontrolu nad jeho maloobchodným predajom. Najmä by si rád sám určoval cenu pre spotrebiteľa, povolené predajné kanály alebo riadil vzťahy s koncovými zákazníkmi. Svojim obchodným partnerom preto nariadi, aby tento nový výrobok na trh uvádzali ako jeho obchodní zástupcovia. Nie ako nezávislí distribútori.

Kľúčovou otázkou je, či a za akých podmienok môže byť takýto obchodný partner vo vzťahu k uvádzaniu nového typu digestora na trh považovaný za pravého obchodného zástupcu (ako tento pojem chápe súťažné právo). Už vo štvrtom čísle DLC Countdown sme vysvetľovali, že podmienky testu obchodného zastúpenia sú splnené iba vtedy, ak splnomocnenec nenesie v súvislosti s uzatváraním alebo dojednávaním zmlúv na účet splnomocniteľa žiadne riziká alebo tieto riziká nesie iba v zanedbateľnej miere.

Pokiaľ má obchodný partner dvojakú rolu, potom vzniká problém, ako rozlišovať medzi jeho investíciami súvisiacimi s činnosťou obchodného zástupcu a nákladmi vynaloženými v roli nezávislého distribútora. Tento problém sa týka najmä investícií do určitého trhu, medzi ktoré patria investície do podpory predaja alebo náklady spojené s konkrétnou obchodnou príležitosťou (napr. na nákup osobitného vybavenia, úpravu obchodných priestorov alebo špecializovaných školení pre zamestnancov).

AKO JE TO V SÚČASNOSTI?

V súčasnosti platné VBER ani Usmernenia o vertikálnych obmedzeniach neobsahujú žiadne pravidlá posudzovania „dvojakej roly“ obchodných zástupcov.

Už po ich vydaní sa však Komisia začala obávať, že kombinácia rolí obchodného zástupcu a nezávislého distribútora môže viesť k nežiadúcim efektom. Pokiaľ totiž obchodný partner pôsobí v role pravého obchodného zástupcu, dodávateľ mu môže stanoviť cenu konkrétneho tovaru (v našom príklade nového modelu digestora) alebo mu zakázať tento tovar predávať vybraným zákazníkom. Komisia sa obáva, že takýto obchodný partner môže v dôsledku toho zvýšiť cenu aj pri tovare, ktorý na trh uvádza ako nezávislý distribútor. Inými slovami, že cenová politika uplatňovaná dodávateľom vo vzťahu k tovaru predávanému v režime obchodného zastúpenia povedie k zdražovaniu ostatného dodávaného tovaru.

V roku 2021 vypracovala Európska komisia Pracovný materiál, v ktorom zhrnula svoje súťažnoprávne obavy a stanovila pravidlá pre posudzovanie situácií, v ktorých obchodný partner plní voči jednému dodávateľovi dvojakú rolu (obchodného zástupcu a nezávislého distribútora).

ČO NASTANE PO 1. JÚNI 2022?

Komisia obsah Pracovného materiálu v značnej miere premietla aj do návrhu nových Usmernení o vertikálnych obmedzeniach.

Podľa súčasného návrhu novej právnej úpravy má byť novo umožnené, aby nezávislý distribútor vykonával vo vzťahu k časti tovaru od rovnakého dodávateľa činnosť obchodného zástupcu, pokiaľ budú splnené nasledujúce podmienky:

  • Obchodné a finančné riziká súvisiace so vzťahom obchodného zastúpenia musia byť jasne vymedzené. Tak tomu môže byť napríklad v situácii, kedy sa obchodné zastúpenie týka inovatívneho tovaru alebo služieb predstavujúcich dodatočné funkcie alebo nové prvky.

  • Nezávislý distribútor musí mať možnosť uzavrieť dohodu o obchodnom zastúpení skutočne slobodne. Splnomocniteľ nesmie od splnomocnenca vzťah obchodného zastúpenia vynucovať pod hrozbou ukončenia alebo zhoršenia podmienok distribučnej zmluvy.

  • Všetky súvisiace obchodné a finančné riziká (vrátane investícií do určitého trhu) spojené s predajom tovarov, ktorých sa dohoda o obchodnom zastúpení týka, musí niesť splnomocniteľ (teda dodávateľ).

Pokiaľ ide o investície do určitého trhu, návrh Usmernení o vertikálnych obmedzeniach počíta s tým, že splnomocniteľ bude povinný splnomocnencovi uhradiť všetky investície, ktoré splnomocnenec vynaloží vo svojej role obchodného zástupcu. Iba investície, ktoré splnomocniteľ nebude povinný uhradiť, budú investície súvisiace výlučne s predajom odlišných tovarov (aj keby išlo o tovary patriace do rovnakého relevantného trhu), ktoré obchodný partner distribuuje nezávisle.

V každom prípade, nové Usmernenia o vertikálnych obmedzeniach sa v tomto prípade zdajú byť veľmi prísne. Z ich znenia je totiž možné odvodzovať, že dodávateľ bude musieť hradiť všetky investície, ktoré splnomocnenec vynaložil v súvislosti s predajom všetkých typov produktov patriacich do rovnakej kategórie, bez ohľadu na to, v akej role ich obchodný partner predal. Ak by tomu tak nebolo, príslušnú dohodu by nebolo možné považovať za pravé obchodné zastúpenie.

V našom modelovom príklade to znamená, že splnomocniteľ bude musieť splnomocnencovi uhradiť nielen náklady na vybavenie predajní a propagáciu vynaloženú v súvislosti s predajom nového modelu digestorov, ale aj všetky ostatné náklady súvisiace s predajom digestorov v rámci nezávislej distribúcie. Dodávateľ nebude povinný hradiť iba investície súvisiace s predajom iných kuchynských spotrebičov, ako sú umývačky alebo rúry.

AKO SA TO PREJAVÍ V PRAXI?

Je možné predpokladať, že overenie, či sú k subjektom zastávajúcim voči dodávateľovi dvojakú rolu splnené kritéria testu obchodného zastúpenia, bude veľmi náročné a nákladné. Aby dodávateľ mohol tento inštitút pri uvádzaní nového výrobku na trh využiť, bude musieť preveriť všetky investície uskutočnené obchodným partnerom do určitého tovarového trhu, na ktorom sa nový výrobok predáva.

AKO ZMENY HODNOTÍME?

Nerozumieme, prečo sa súťažnoprávne obavy súvisiace s dvojakou rolou obchodných partnerov (vplyv na cenotvorbu tovaru predávaného v rámci nezávislej distribúcie) do navrhovanej právnej úpravy premietajú v podobe zavedenia extrémnych požiadaviek kladených na dodávateľa. Pokiaľ ide o riziko, že by dodávateľ využíval obchodné zastúpenie na vytvorenie tlaku na zvyšovanie cien účtovaných za tovar predávaný v rámci nezávislej distribúcie, takýto problém by mal byť riešený pomocou zákazu stanovovania cien pre ďalší predaj. Zvolené riešenie, ktoré spočíva v rozlišovaní nákladov, bude v praxi dodávateľom brániť vo využívaní ich obchodných partnerov ako obchodných zástupcov a zároveň ako nezávislých distribútorov. Náklady na vykonanie predpísanej analýzy budú príliš vysoké. Pokiaľ navyše dodávateľ vyhodnotí situáciu nesprávne, vzťah medzi ním a jeho obchodnými partnermi nesplní podmienky testu obchodného zastúpenia. To môže mať závažné následky. Niektoré zmluvné ustanovenia sa potom môžu dostať na čiernu listinu, čo zabráni použiteľnosti blokovej výnimky na dohodu medzi dodávateľom a jeho obchodným partnerom ako celok.

Máme pochybnosti o tom, či je navrhovaná úprava v súlade s rozhodovacou praxou Súdneho dvora Európskej únie. Vhodnejšie by bolo obdobné situácie riešiť tak, že by sa z dodávateľsko-odberateľského vzťahu jednoducho odmyslel prvok obchodného zastúpenia a dodávateľ by musel hradiť splnomocnencovi iba tie náklady, ktoré by v takejto modelovej situácii zmizli (tzv. „but for“ test) .

Na podporu názoru, že zvolené riešenie nie je ideálne, je možné poukázať na situáciu, v ktorej dodávateľ použije ako svojho (pravého) obchodného zástupcu, ktorý zároveň zabezpečuje nezávislú distribúciu pre konkurenčného podnikateľa. V takom prípade by totiž dodávateľ nemusel uhradiť všetky investície spojené s predajom tovaru v príslušnej kategórii, ale len tie, ktoré obchodný zástupca vynaložil v súvislosti s obchodným zastúpením (a nie náklady na predaj výrobkov iného dodávateľa). Takýto rozdielny prístup nedáva logiku. Zvolené riešenie navyše nekorešponduje so súťažnoprávnymi obavami, na ktoré sa Komisia pri zavádzaní prístupu spočívajúceho v prísnom rozlišovaní vynaložených nákladov odvoláva.

DISTRIBUTION LAW CENTER

Newsletter DLC Countdown pre vás zabezpečuje advokátska kancelária HAVEL & PARTNERS.

Pokiaľ budete potrebovať akékoľvek doplňujúce informácie alebo našu asistenciu s nastavením distribučného systému, s dôverou sa obráťte na partnera Roberta Nerudu (robert.neruda@havelpartners.cz) alebo na partnera Štěpána Štarhu (stepan.starha@havelpartners.cz). Radi vám budeme k dispozícii.

Nová právna úprava obsiahnutá vo VBER by mala nadobudnúť platnosť 1. júna 2022

CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC ? ZOSTAŇTE S NAMI…

Až do 1. júna 2022 vám radi budeme poskytovať pravidelný informačný servis obsahujúci všetky podstatné informácie týkajúce sa zmeny pravidiel pre uzatváranie vertikálnych dohôd. To všetko preto, aby ste sa spoločne s nami mohli dobre pripraviť na budúcnosť. Budeme tiež radi, ak navštívite internetové stránky platformy DLC (www.distributionlawcenter.com) alebo jej profil na sociálnej sieti LinkedIn. Nájdete tu oveľa viac informácií týkajúcich sa vertikálnych dohôd, a to z pohľadu súťažného i záväzkového práva. Celkom 27 tímov špecializovaných právnikov z celej Európy pracuje na tom, aby sa platforma stala vašim obľúbeným zdrojom informácií, na ktorom budete hľadať praktické rady pre vaše podnikanie.

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross