Dočasná ochrana podnikateľov

23. 04. 2020

Autori: Štěpán Štarha, Ondřej Majer, Lenka Ostró

Od vyhlásenia mimoriadnej situácie z dôvodu šírenia pandémie COVID-19 boli prijaté viaceré opatrenia v oblasti justícii zamerané na zmiernenie dopadov pre podnikateľov aj nepodnikateľov a ochranu ich práv.

Práve včera Národná rada SR schválila ďalšiu pomoc vo forme „Dočasnej ochrany podnikateľov“, ktorá má pomôcť podnikateľom preklenúť toto krízové obdobie tak, aby sa vyhli úpadku alebo likvidácie. Ako požiadať o dočasnú ochranu a aké to bude mať účinky sa dočítate v našom najnovšom prehľade nižšie.

Dočasná ochrana podnikateľov

Prvé opatrenia v oblasti justície boli prijaté a účinné od 27. 3. 2020 zákonom č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii. Uvedeným zákonom došlo k prerušeniu plynutia premlčacích a prekluzívnych lehôt v súkromnoprávnych vzťahoch, k nemožnosti pristúpiť k výkonu záložné práva k speňažovaniu majetku dlžníkovi, či k predlženiu lehoty podať návrh na konkurz z 30 na 60 dní. Tieto opatrenia platia stále, ale len do 30. 4. 2020.

Dňa 22. 4. 2020, Národná rada schválila novelu uvedeného zákona č. 62/2020 Z. z. a doteraz účinné opatrenia doplnila o možnosť podať žiadosť o dočasnú ochranu pred veriteľmi.

Dočasná ochrana podnikateľov je určená pre podnikateľov, ktorí sú zasiahnutí následkami šírenia sa pandémie a hlavným cieľom je udržanie prevádzkovania podniku.

O poskytnutie dočasnej ochrany je oprávnený žiadať podnikateľ so sídlom alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktorého oprávnenie na podnikanie vzniklo pred 12. marcom 2020 a k 12. marcu 2020 nebol v úpadku.

Žiadosť o poskytnutie ochrany sa podáva na príslušnom súde elektronicky, prostredníctvom formulára, ktorý bude zverejnený na stránke Ministerstva spravodlivosti.

Aby sa predišlo špekulatívnym a nepoctivým podnikateľom, ktorým hrozil úpadok už pred vznikom mimoriadnej situácie, je spoločnosť, ktorá o príspevok žiada, povinná v žiadosti vyhlásiť, že spĺňa predpoklady pre poskytnutie dočasnej ochrany, a to že

  1. je oprávnená podať žiadosť;
  2. k 12. marcu 2020 nebola v úpadku;
  3. ku dňu podania žiadosti nie sú u nej dôvody na jej zrušenie a vo vzťahu k nej nepôsobia účinky vyhlásenia konkurzu alebo povolenia reštrukturalizácie;
  4. v kalendárnom roku 2020 nerozdelila zisk alebo iné vlastné zdroje, alebo následky takýchto úkonov odstránila
  5. v kalendárnom roku 2020 okrem opatrení smerujúcich k zmierneniu následkov šírenia Covid-19 neurobila iné opatrenie ohrozujúce jej finančnú stabilitu alebo jej následky odstránila;
  6. vedie riadne účtovníctvo a neporušuje povinnosť podľa § 40 ods. 2 Obchodného zákonníka.

V prípade, že žiadosť bude spĺňať všetky náležitosti, súd poskytne dočasnú ochranu tak, že vydá potvrdenie, ktoré zverejnení v Obchodnom vestníku. Deň nasledujúci po dni zverejnenia sa považuje za deň poskytnutia ochrany.

Súd síce nemá presne určenú lehotu na rozhodnutie, predpokladá sa, že súdy budú dočasnú ochranu povoľovať bezodkladne, aby sa naplnil účel uvedenej ochrany, aj z tohto dôvodu na rozhodovanie o ochrane sú určené vybrané štyri Okresné súdy pre celé Slovensko.

Po tom, čo súd vydá potvrdenie o dočasnej ochrane podnikateľa, nastávajú tieto účinky:

  • konanie o návrhu veriteľa na vyhlásenie konkurzu podanom po 12. marci 2020 sa prerušuje;
  • podnikateľ nie je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu na svoj majetok;
  • exekučné konania začaté po 12. marci 2020 sa prerušujú;
  • nemožno začať výkon záložného práva;
  • nie je možné započítať pohľadávku, ktorá vznikla voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou skôr, ak ide o pohľadávku, ktorá patrí alebo patrila spriaznenej osobe;
  • nie je možné vypovedať zmluvu alebo od nej odstúpiť pre omeškanie s plnením, na ktoré vznikol nárok pred poskytnutím ochrany;
  • lehoty na uplatnenie práva voči podnikateľovi pod dočasnou ochranou vrátane lehôt na uplatnenie nárokov z odporovateľných právnych úkonov počas trvania dočasnej ochrany neplynú.

Podnikateľ je ďalej povinný uprednostniť spoločný záujem veriteľov pred vlastnými záujmami alebo záujmami iných osôb; najmä nesmie rozdeliť zisk alebo iné vlastné zdroje a zdržať sa nakladania s majetkovou podstatou podniku a s majetkom, pokiaľ by malo ísť o podstatné zmeny.

Zároveň je podnikateľ povinný uhrádzať prednostne pohľadávky, ktoré bezprostredne súvisia so zachovaním prevádzky.

Dočasná ochrana zaniká najneskôr 1. októbra 2020. Podnikateľ môže o zrušenie požiadať aj skôr, prípadne o ukončení môže rozhodnúť aj súd z vlastného podnetu alebo na základe kvalifikovaného podnetu inej osoby.  Kvalifikovaný podnet musí okrem všeobecných náležitostí podania obsahovať opis skutočností odôvodňujúcich dôvodnú pochybnosť o predpokladoch pre poskytnutie alebo trvanie dočasnej ochrany. Ide o nástroj najmä pre nepoctivých podnikateľov, ktorý využijú tento inštitút hoci neboli splnené dôvody na ochranu, jeho veritelia tak môžu podať na súd návrh na jej zrušenie.

Právne špecializácie

SÚVISIACE MÉDIÁ

ZOSTAŇTE AKTUÁLNY

Odber
Vyplňte svoj e-mail a my vám budeme pravidelne posielať aktuálne informácie zo sveta práva a podnikania.

KONTAKTUJTE NÁS

Copyright © 2024 HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelář
cross